image1 image2 image3 image4 image5 image6 image7 image8 image9 image10

Rychle a zběsile

Dana Hurtová

Neúplná (a poněkud zmatená) reportáž z výletu konfirmandů na motokáry.

Chcete-li vidět oči dospívajícího či dospělého muže zářit štěstím, jako oči malého kluka, který dostal k Vánocům vysněnou autodráhu, zajděte s ním na motokáry.

Nejkrásnější je moment, když si po jízdě sundají helmu. Vlna jejich pozitivních emocí vás úplně zaplaví, nakazí, přemůže… Po sedmi minutách jízdy mají tolik zážitků, že by je mohli sdílet několik hodin. Mluví jeden přes druhého, šťastně se usmívají,  nadšeně připomínají mimořádné momenty z jízdy, kdo koho předjel, kdo kde narazil, kdo se roztočil na trati, kdo komu pomáhal rozjet stávkující stroj …. Přála bych vám je vidět. Popsat kdo vlastně vyhrál závod, věru nedovedu, motokáry se míhaly jedna za druhou, brzy jsem ztratila přehled o pořadí jezdců, kteří v helmách nejsou snadno k rozeznání.  Hoši se rozdělili na dvě skupiny po čtyřech, jelo vždy 5 lidí, přičemž bratr farář závodil v obou skupinách. Vzpomínám si jen, že při závodu v první skupině bratr farář startoval z posledního místa a už po druhém kole byl první, ale jak se potom pozice měnily, nevím. Zkuste se jich zeptat. 

Počasí nám mimořádně přálo – zataženo, jemný deštík. Přesně na to se hoši těšili – „to bude atmoška, jako v Rychle a zběsile“.  Krásně to klouzalo, občas někdo trefil bariéru z pneumatik, jiný se otočil do protisměru, nudně spořádanou jízdu by si patrně tak neužili.

Mírně mokrou trať měli sami pro sebe – kdo by v takovém nečase šel jezdit, že…

Paní obsluhující motokáry naši skupinu sledovala s lehkým úsměvem na rtech – asi neslyší často komentáře typu: „Pan farář mě v té zatáčce předjel….“ nebo „Jen tak tak, že jsem se s panem farářem nesrazil…“
Jeden z účastníků se později přiznal, že minimálně stejně velký zážitek jako z motokár měl z  jízdy autem, kterým bratr farář některé konfirmandy k motokárové dráze vezl.  Dotyčný prohlásil, že není zvyklý projíždět prudké zatáčky sedmdesátikilometrovou rychlostí. Zbytku posádky to nikterak divné nepřišlo…

Proč je tato reportáž neúplná? Nepřinesla jsem vám některé podstatné informace – datum akce, místo konání, kdo vyhrál, kdo byl druhý … Omlouvám se, zkuste se na to přeptat konfirmandů, pokud vás to zajímá. Považovala jsem za důležitější alespoň částečně vám přiblížit obrovský společný zážitek konfirmandů a bratra faráře z jízdy na motokárách. Naprosto mě uchvátilo nadšení vyzařující ze všech zúčastněných. Tohle překvapení se tedy konfirmandům skutečně povedlo.